Açık artırmalarımızda adil ve dürüstlüğün hâkim kılınması için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Lütfen teklif vermeden ve alım yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.

Kayıt ve peşinatlar

Teklif vermek için kayıt ücretsizdir Sizden iade edilebilir bir teklif depozitosu talep edilebilir. Lütfen açık artırma alanında kayıt yaptırırken yanınızda fotoğraflı bir kimlik (örn. ehliyet veya pasaport) bulunmasına dikkat ediniz.

Her açık artırma, rezervsizdir.

Her ekipman, açık artırma günü en yüksek fiyatı verene satılır; asgari fiyat veya rezerv fiyat sınırlaması yoktur. Ekipman sahipleri, sattıkları ürünlere teklif verme hakkına sahip değildir. Teklifler geri alınamaz ve tüm satışlar nihaidir. Açık artırma görevlisi ürünün satıldığını anons ederken en yüksek teklif sahibi sizseniz, söz konusu ekipmanın yeni sahibi sizsiniz demektir.

Her ekipman "olduğu gibi, olduğu yerde" prensipleri doğrultusunda satılır.

Açık artırma günü teklif vermeden önce açık artırma alanına gelip satın almak istediğiniz ekipmanları incelemenizi tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde, görevlendirdiğiniz kişiler de gelip sizin adınıza bu incelemeleri yapabilirler.

Alıcılar için işlem ücretleri

Başarılı teklif veren alıcıların bir işlem ücreti ödemesi gerekir:

  • Satın alınan her Lot (a) 10000 veya daha düşük değere satılan tüm Lotlarda %10, (b) 10000'den 33.500'e kadar değere satılan tüm Lotlarda Lot başına minimum ücret olarak 1000 olmak kaydıyla %3,85 veya (c) 33.500'den fazla değere satılan tüm Lotlarda 1290 değerinde bir işlem ücretine (müzayede para biriminde) tabidir. İşlem ücreti yerinde, çevrimiçi ve vekaleten satın alımlar için geçerlidir ancak çiftlikteki müzayedelerde bizzat yapılan satın alımlarda işlem ücretinden feragat edilir.
  • Aşağıdaki istisnalar yukarıda bahsedilen durum için geçerlidir. Satın alınan her lot aşağıdaki şekilde bir işlem ücretine tabidir:
    • Japonya – (a) 500.000 Yen veya daha düşük değere satılan tüm Lotlarda %10, (b) 500.000 Yen'den 3.400.000 Yen'e kadar değere satılan tüm Lotlarda Lot başına minimum ücret olarak 50.000 Yen olmak kaydıyla %3,85 veya (c) 3.400.000 Yen'den fazla değere satılan tüm Lotlarda 130.000 Yen değerinde işlem ücreti;
    • Birleşik Krallık - (a) 5000 GBP veya daha düşük değere satılan tüm Lotlarda %10, (b) 5000 GBP'den yüksek değere satılan tüm Lotlarda Lot başına minimum ücret olarak 500 GBP olmak kaydıyla %3,85 değerinde işlem ücreti.

Ödeme ve teslim alma

Satın alımlar, açık artırmanın bitiminden itibaren yedi (7) gün içinde tam olarak ödenmelidir.
Alıcılar, faturalarını tam olarak ödeyene kadar satın aldıkları ekipmanı açık artırma alanından çıkaramazlar.
Eğer Ritchie Bros. bir alım için temiz bir mülkiyet hakkı sağlayamaz ise, alıcının alım fiyatının tamamını geri talep etme hakkı vardır.

Teklif verme hüküm ve koşullarını okuyunuz

Bu bilgi sadece özet olarak sağlanmıştır. Bir açık artırmaya katıldığınızda teklif vermeden önce tüm hüküm ve koşulları incelemeli ve kabul etmelisiniz (liste kataloğunuzdaki ve online açık artırmaya girdiğinizdeki dahil). Lütfen tüm hüküm ve koşulları dikkatlice inceleyiniz.

Uygun teklif verme seçenekleri

Açık artırma alanında şahsen

Açık artırmalarımıza herkes kayıt olabilir ve şahsen teklif verebilir.

Gerçek zamanlı online

Dünya genelindeki Ritchie Bros. açık artırmalarında online teklif verin.

Vekil üzerinden teklif vererek

Aynı zamanda satılan iki ekipmana teklif vermek istiyorsanız vekil ile teklif verin.

Süreli Açık Artırmada

Ekipmanların Süreli Açık Artırmayla satılıp satılmadığını öğrenmek için websitesi, açık artırma broşürü veya açık artırma günü listeleme kataloğumuza bakınız.

Mobil uygulamamızı kullanma

Mobil cihazınız ile herhangi bir yerden canlı müzayedelere katılarak gerçek zamanlı olarak teklif verin. Uygulamamız İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca ve İspanyolca olmak üzere 5 dil destekler.