Açık artırmalarımızda adil ve dürüstlüğün hâkim kılınması için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Lütfen teklif vermeden ve alım yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.

Kayıt ve peşinatlar

Teklif vermek için kayıt ücretsizdir Sizden iade edilebilir bir teklif depozitosu talep edilebilir. Lütfen açık artırma alanında kayıt yaptırırken yanınızda fotoğraflı bir kimlik (örn. ehliyet veya pasaport) bulunmasına dikkat ediniz.

Her açık artırma, rezervsizdir.

Her ekipman, açık artırma günü en yüksek fiyatı verene satılır; asgari fiyat veya rezerv fiyat sınırlaması yoktur. Ekipman sahipleri, sattıkları ürünlere teklif verme hakkına sahip değildir. Teklifler geri alınamaz ve tüm satışlar nihaidir. Açık artırma görevlisi ürünün satıldığını anons ederken en yüksek teklif sahibi sizseniz, söz konusu ekipmanın yeni sahibi sizsiniz demektir.

Her ekipman "olduğu gibi, olduğu yerde" prensipleri doğrultusunda satılır.

Açık artırma günü teklif vermeden önce açık artırma alanına gelip satın almak istediğiniz ekipmanları incelemenizi tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde, görevlendirdiğiniz kişiler de gelip sizin adınıza bu incelemeleri yapabilirler.

Alıcılar için işlem ücretleri

Başarılı teklif veren alıcıların bir işlem ücreti ödemesi gerekir:

  • Satın alınan her Lot (a) 10000 veya daha düşük değere satılan tüm Lotlarda %10, (b) 10000'den 33.500'e kadar değere satılan tüm Lotlarda Lot başına minimum ücret olarak 1000 olmak kaydıyla %3,85 veya (c) 33.500'den fazla değere satılan tüm Lotlarda 1290 değerinde bir işlem ücretine (müzayede para biriminde) tabidir. İşlem ücreti yerinde, çevrimiçi ve vekaleten satın alımlar için geçerlidir ancak çiftlikteki müzayedelerde bizzat yapılan satın alımlarda işlem ücretinden feragat edilir.
  • Aşağıdaki istisnalar yukarıda bahsedilen durum için geçerlidir. Satın alınan her lot aşağıdaki şekilde bir işlem ücretine tabidir:
    • Japonya – (a) 500.000 Yen veya daha düşük değere satılan tüm Lotlarda %10, (b) 500.000 Yen'den 3.400.000 Yen'e kadar değere satılan tüm Lotlarda Lot başına minimum ücret olarak 50.000 Yen olmak kaydıyla %3,85 veya (c) 3.400.000 Yen'den fazla değere satılan tüm Lotlarda 130.000 Yen değerinde işlem ücreti;
    • Birleşik Krallık - (a) 5000 GBP veya daha düşük değere satılan tüm Lotlarda %10, (b) 5000 GBP'den yüksek değere satılan tüm Lotlarda Lot başına minimum ücret olarak 500 GBP olmak kaydıyla %3,85 değerinde işlem ücreti.

Ödeme ve teslim alma

Satın alımlar, açık artırmanın bitiminden itibaren yedi (7) gün içinde tam olarak ödenmelidir.
Alıcılar, faturalarını tam olarak ödeyene kadar satın aldıkları ekipmanı açık artırma alanından çıkaramazlar.
Eğer Ritchie Bros. bir alım için temiz bir mülkiyet hakkı sağlayamaz ise, alıcının alım fiyatının tamamını geri talep etme hakkı vardır.

Teklif verme hüküm ve koşullarını okuyunuz

Bu bilgi sadece özet olarak sağlanmıştır. Bir açık artırmaya katıldığınızda teklif vermeden önce tüm hüküm ve koşulları incelemeli ve kabul etmelisiniz (liste kataloğunuzdaki ve online açık artırmaya girdiğinizdeki dahil). Lütfen tüm hüküm ve koşulları dikkatlice inceleyiniz.

Additional Notes

Auction Company License #303043

Title and Registration Certificates

Items purchased that require a Title or Registration Certificate must be paid for by cash or certified check on the day of the auction; otherwise, all Titles and Registration Certificates will be mailed to the purchaser seven (7) banking days after payment is received.

Notice to Canadian Buyers

Canadian Good and Services Tax (GST) of 5% will be charged on applicable items purchased at Alberta auctions. GST/HST registrants may be able to claim an Input Tax Credit for GST paid, click here for general eligibility rules.

Notice to Foreign Buyers

Canadian Good and Services Tax (GST) of 5% will be added to the purchase price of all applicable items. Goods arranged for export by the buyer from Canada with a third-party carrier and accompanied with appropriate documentation will be refunded the GST. In addition, services provided by Ritchie Bros. (such as the administrative fee) will not be subject to GST.
Purchases in Canada are payable in Canadian funds. Custom House Currency Exchange may assist with foreign currency transactions. They can be contacted at 1.800.350.6001.

Notice Regarding U.S. Importation

Most United States manufactured equipment returns to the U.S. duty free. The importation of certain diesel engines (or equipment with diesel engines) is prohibited unless the diesel engine is covered by a U.S. EPA certificate of conformity. Some equipment may require modifications to meet U.S. import and safety regulations. To avoid potential problems, please contact your customs broker or one of the brokers listed below. A customs broker and international truckers will be on-site at the auction to assist you.

Customs Brokers

Norman G. Jensen Inc.: phone 1.406.335.2112
Farwest Imports: phone 1.360.332.9327

Notice to Foreign Buyers: Farmland

Farmland in Alberta, Saskatchewan and Manitoba is subject to restrictions on foreign ownership. Interested parties must obtain proper legal advice prior to bidding.